Egyre népszerűbbek az úgynevezett bleisure utak. Ezek se nem üzleti utazások, se nem szimpla városnéző utak, hanem a kettő együtt: lényegében egy részben munkából, részben szórakozásból álló kiruccanásról van szó. Elsőre talán furcsának tűnhet a koncepció, de a munkavállalónak és a munkáltatónak is megéri ilyen élményekbe fektetni az idejét, a pénzét és az energiáját.
Mit jelent a bleisure?
Talán már többször is találkoztunk a bleisure kifejezéssel. De mit is jelent ez pontosan? A kifejezés a business travel, azaz az üzleti út és a leisure travel, azaz a szabadidős utazás/nyaralás szavak kombinációjából ered. A technológiának köszönhetően ma már könnyen elmosódhatnak a határok munka és szabadidő között: egy külföldi nyaralás alatt is megnézhetjük a céges e-mailjeinket, ha akarjuk. Ha pedig elég rugalmasak a munkakörülményeink, akkor pedig napközben is ki tudunk ugrani és elintézni magánjellegű dolgainkat.
A bleisure utak ennek az életszemléletnek az egyik vetületét jelentik: amikor az üzleti út és a nyaralás lényegében eggyé válik. A gyakorlatban ez például úgy valósulhat meg, hogy egy üzleti utat meghosszabbítunk pár nappal. Mondjuk el kell utaznunk egy fontos tárgyalás miatt egy másik városba, és utána még két éjszakát ott töltünk, de a további napokon nem dolgozunk, hanem pihenünk, kikapcsolódunk, megnézzük a leghíresebb látványosságokat, felfedezzük a környéket stb. Ezekre a programokra gyakran a házastárs is csatlakozik az utazóhoz.
A pandémia óta egyre népszerűbb
Természetesen a munkajellegű utak összekötése kötetlen programokkal nem újkeletű dolog, a koronavírusjárvány előtt is volt rájuk példa bőven. A pandémia ugyanakkor egyrészt elfogadottá tette nemcsak az otthoni-, hanem a távmunkát is, azaz már nem feltétlenül elvárás, hogy a dolgozó ugyanabban a városban legyen, ahol a cége székhelye van. Már egyáltalán nem meglepő, ha valaki soha nem is találkozik a közvetlen kollégáival, ha a munkája teljes mértékben elvégezhető online, a munkahelye pedig nem vár el fizikai jelenlétet.
A bleisure utak pedig egyre népszerűbbek, mióta újra szabadon járhatunk a világban, elvégre az ember összekötheti a kellemeset a hasznossal, ha olyan munkája van, amit – legalább részben – távolról is el tud végezni. 2022-ben már az utazók 89%-a tervezte azt, hogy az üzleti útjaikat meghosszabbítják pár nappal, amit már a párjaikkal, a családjaikkal vagy a barátaikkal töltetnének.
Természetesen a munkáltatóknak is megéri, ha erre lehetőséget adnak, hiszen a munkavállalónak így van lehetősége feltöltődni, új élményeket szerezni, pihenni, és mindez természetesen a teljesítményén is meg fog látszani. Egyes vélemények szerint számos munkavállaló számolt be arról, hogy a legjobb ötleteik általában akkor pattannak ki a fejükből, amikor úton vannak valahol munkaügyben.
Az is generációról generációra változik, hogy ki mennyire nyitott egy ilyen útra. A National Car felmérése szerint az ezredfordulós munkavállalók (86%) nagyobb valószínűséggel hosszabbítják meg kötetlen programokkal az üzleti útjaikat, mint az X generációsok (76%) vagy a baby boomerek (73%). Az ilyen módon utazók 32%-a amúgy is gyakran megy másik városba üzleti ügyben, havonta legalább egyszer-kétszer. A felsővezetői csoportok és a vezetők kétszer nagyobb valószínűséggel hosszabbítják meg üzleti útjaikat, mint a nem vezető beosztású alkalmazottak.
A fenntarthatósághoz is hozzájárulnak
Az is kiderült a felmérésből, hogy minden korosztály egyetért abban, hogy a munka-magánélet egyensúlyát jobban tudják tartani az ilyen utak segítségével (pontosabban a válaszadók 91%-a). A bleisure utazók arról számoltak be, hogy felfrissültebben térnek vissza az irodába, mint azok, akik nem utaztak ilyen módon (54% a 35%-kal szemben).
Valószínűleg ez az, ami igazán feldobja a munkavállalókat. A Crowne Plaza felmérése szerint a dolgozó emberek 33%-át jobban érdekli a fizikai és mentális egészségük most, mint a világjárvány előtt. Ráadásul sokan fenntarthatóbbnak is tartják az utazások ilyen formáját: az üzleti utazók 60%-át a pandémia arra is rádöbbentette, hogy tudatosabbak legyenek a repülések környezeti hatásaival szemben.
A munkáltatónak is megéri ilyen esetekben alkalmazkodni a dolgozók igényeihez. Egyrészt a cég számára pénzspórolás, hiszen ilyen esetekben nem neki kell állnia például a hazautat. A munkavállaló is megspórolja az oda- vagy a visszaút költségeit, de azokon a napokon, amikor kedvtelésből van az adott városban, a szállását neki kell állnia – de a részletek cégenként változhatnak ezen a téren.
Az ilyen utak általában nem olyan hosszúak, mint egy átlagos nyaralás: jellemzően tényleg csak pár nappal egészítik ki az üzleti utat, amelyek szintén 1-2 napra jelentenek csak programot. Az is lehet, hogy valaki két üzletit utat köt ilyen módon össze: ahelyett, hogy a kettő között hazamenne, inkább eltölt néhány szabadnapot a két tárgyalása között, valamelyik helyszínén.
Láthatjuk tehát, hogy a bleisure utak számtalan előnyt rejtenek magukban, és érdemes kiaknázni a bennük rejlő lehetőségeket a vállalatoknak és a munkavállalóiknak egyaránt.
Kapcsolódó tartalmak:
- Kikapcsolódás üzleti utazás előtt – Business Lounge-ok a budapesti repülőtéren
- Time management üzleti utazás alatt
- Milyen a tökéletes szállás egy üzleti utazásnál?
- Mit nyújt az Ön cégének egy üzleti utaztató? – útmutató szolgáltatásainkhoz
- Üzleti utazás – professzionális utaztató vagy saját ügyintézés?
- Incentive utazás – minden amit tudni érdemes
- Repülőtéri kényelmi szolgáltatások üzleti utazóknak