2025-ben újabb változások várhatók az Egyesült Királyságba való beutazás szabályaiban. A brit kormány jelentős lépéseket tesz az Egyesült Királyság határ- és bevándorlási rendszerének digitalizálása felé, ami már a magyar állampolgárokat is érinti.
Jön az ETA, vagyis az elektronikus utazási engedély
Mindenkinek, aki az Egyesült Királyságba kíván utazni – a brit és az ír állampolgárok kivételével -, előzetes utazási engedélyre lesz szüksége még azelőtt, hogy belépne az országba. Ez történhet ETA vagy eVisa révén.
Az ETA az Electronic Travel Authorisation, azaz Elektronikus Utazási Engedély rövidítése, amit online lehet igényelni, egy applikáción keresztül. Ezt általában néhány óra alatt jóvá is hagyják, de egyes esetekben három munkanapot is igénybe vehet.
Hivatalos útmutató és ETA igénylés ide kattintva.
November 27-től a nem európai állampolgároknak (többek között Kanada, az Egyesült Államok, Ausztrália) lehetett igényelniük ETA-t, és 2025. január 8-tól van szükségük rá a beutazáshoz. Az ETA igénylését 2025. március 5-től kiterjesztik az európai állampolgárokra (köztük a magyarokra is), akik 2025. április 2-tól csak így léphetnek be az Egyesült Királyság területére.
10 fontba kerül, és többszöri beutazást tesz lehetővé*
Az ETA digitálisan kapcsolódik az utazó útleveléhez, és azért hozták létre, hogy az Egyesült Királyságba történő utazás megkezdése előtt szigorúbb biztonsági ellenőrzéseket végezzenek. Ezáltal a brit kormány a bevándorlási rendszerrel való visszaéléseket szeretnék megelőzni. Az ETA 10 fontba* kerül, és többszöri beutazást tesz lehetővé az Egyesült Királyságba turizmus, család- vagy baráti látogatás, üzleti vagy rövidebb tanulmányok céljából, legfeljebb 6 hónapos tartózkodásra. Ezt az engedély megadásától számított két éven belül lehet megtenni, vagy az útlevél lejártáig (addig, amelyik előbb bekövetkezik).
*Frissítés: 2025. április 9-től 10 fontról 16 fontra emelkedik az ETA igénylés költsége!
Az ETA korábban csak hét Közel-keleti ország állampolgárai számára volt kötelező. A brit kormány azzal indokolta a kiterjesztését más országok állampolgárai számára, hogy megkönnyíti az ügyintézést, és már azelőtt kiderül, hogy valaki beléphet-e az országba, mielőtt elindult volna. Az Egyesült Királyságba tartó repülőgépre való felszálláskor a kapunál ellenőrzik az utazó ETA-státuszát az útlevelén keresztül, digitálisan, ezáltal csökkentve az időt és az esetleges zűrzavart a határátkelőhelyeken. A belügyminisztérium szerint a kérelem benyújtása során összegyűjtött biográfiai, biometrikus és kapcsolattartási adatok az utazók mozgásának jobb nyomon követése révén a biztonság növelését is elősegítik.

Bizonyos esetekben nincs szükség ETA-ra, például ha már van vízumunk, vagy ha már engedélyünk van arra, hogy az Egyesült Királyságban éljünk, dolgozzunk vagy tanuljunk (beleértve a letelepedett vagy letelepedést megelőző státuszt vagy tartózkodási jogot). Akkor sincs szükség rá, ha csak átszállunk az Egyesült Királyság egyik repterén, és közben nem megyünk át határellenőrzésen (ezzel kapcsolatban a légitársaságot lehet megkérdezni, ha nem vagyunk biztosak benne).
Az ETA nem vízum
Fontos megjegyezni, hogy az ETA nem egyezik meg a vízummal. Azoknak, akiknek az Egyesült Királyságban való tartózkodáshoz, munkavállaláshoz vagy tanuláshoz vízumra van szükségük, ma már eVisát, azaz eVízumot állítanak ki, amely a bevándorlási státusz digitális igazolását jelenti. Sokkal kényelmesebb megoldás a fizikai bevándorlási dokumentumok helyett, amelyek elveszhetnek, ellophatók vagy meghamisíthatók. Az eVisaval az embereknek nem kell többé várniuk a dokumentumaikra, vagy utazniuk a papírjaikért, ami egyszerűsíti az ügyintézést.
Források: centuroglobal.com, gov.uk, bbc.com